Welcome . . . !

all you need . . . !
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Si Ta Dim Nga Na Ka Ardhur E-maili

Shko poshtė 
AutoriMesazh
getti
Admin


Numri i postimeve : 21
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Si Ta Dim Nga Na Ka Ardhur E-maili   Sat Sep 22, 2007 9:57 am

Si Ta Dim Nga Na Ka Ardhur E-maili

Mund tė gjesh shtetin ose qytetin nga ka ardhur emaili por mos prit tė gjesh adresėn postare. Shumica e shėrbimeve tė emailit, e ruajnė adresėn IP (adresėn qė personi pėrdor pėr t'u identifikuar nė internet) tė personit qė ka shkruar emailin dhe e dėrgon atė bashkė me mesazhin e shkruar. Pėr tė parė adresėn IP tė personit qė ta ka shkruar, tė duhet tė hapėsh shėnimet (headers) tė emailit. Pothuajse tė gjithė programet dhe shėrbimet e internetit tė lejojnė qė t'i lexosh kėto shėnime.

Pėr Yahoo:
- Futu tek llogaria e yahoo dhe hap emailin e personit qė do t'i gjesh vendbanimin.
- Nė krye tė faqes, djathtas, kliko mbi "full headers"
- Nė shėnimet e reja qė do dalin nė ekran, gjej rreshtat qė lexojnė "received".
Ja njė shėmbull:
Received: from 209.11.164.116 (EHLO mh.microsoft.m0.net) (209.11.164.116) by mta149.mail.scd.yahoo.com with SMTP; 04 Aug 2003 09:29:59 -0700 (PDT)

Numri 209.11.164.116 ėshtė IP e kompjuterit qė personi ka pėrdorur pėr tė dėrguar emailin. "EHLO mh.microsoft.m0.net" tregon se kjo IP ėshtė e kompanisė Microsoft.

- Shko tek kjo faqe
- Tek kutia poshtė "smart whois" shkruaj adresėn e IP qė gjete tek emaili dhe shtyp butonin "go".
Si shembull unė shkruajta adresėn 209.11.164.116 dhe rezultati ishte ky:
209.11.164.0 - 209.11.167.255
Digital Impact
177 Bovet Road Suite 200
San Mateo, CA
US

Kjo tregon informacion pėr shėrbimin e internetit qė dėrguesi ka pėrdorur pėr emailin. Nė shembullin mė lart, del qė emaili ėshtė dėrguar nga kompania Digital Impact nė qytetin San Mateo tė Kalifornisė. Edhe njėherė e pėrsėris se kjo ėshtė adresa e kompanisė sė internetit, jo adresa e personit qė tė ka dėrguar emailin. Mqns shėrbimi i internetit ėshtė nė Kaliforni, mund tė marrėsh me mend se edhe personi banon nė Kaliforni ose nė ndonjė shtet ngjitur me kaliforninė.


Pėr hotmail:
- Hap llogarinė dhe shko tek opsionet (options).
- Zgjidh opsionet e shfaqjes sė emailin (Mail Display Settings)
- Tek seksioni i "Message Headers", zgjidh "full"
- Shtyp butonin OK.

- Hap emailin e dėrguar nga personi qė do t'i gjesh vendbanimin dhe do shikosh shėnime tė ngjashme me ato qė shpjegova mė lart pėr Yahoo. Ndiq tė njėjtat hapa si Yahoo pėr tė gjetur adresėn e kompanisė sė internetit dhe pastaj mund tė marrėsh me mend se dhe dėrguesi i emailit banon diku afėr.

Metoda e shpjeguar mė lart nuk ėshtė shumė e saktė sepse jo tė gjitha kompanitė vendosin adresat e sakta. Gjithashtu nuk ke siguri se personi qė tė ka dėrguar emailin banon gjithnjė afėr kompanisė sė internetit. Ka mėnyra qė tė jetosh nė njė vend dhe tė dukesh sikur merr internetin nga njė vend tjetėr. Gjithashtu mund tė dėrgohen emaile anonime qė nuk e ruajnė adresėn IP tė dėrguesit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://forumgeti.albanianforum.net
 
Si Ta Dim Nga Na Ka Ardhur E-maili
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Welcome . . . ! :: Aplications :: Ndihme Per PC ton-
Kėrce tek: